Europski fond za regionalni razvoj Program suradnje
INTERREG V-A Slovenija-Hrvatska 2021.-2027.
Naslov projekta: PROMISE Povezivanje prekograničnih zajednica: Rješavanje izazova marginaliziranih skupina kroz inovativnu suradnju Crvenog križa Slovenije i Hrvatske
Proračun projekta: EUR 15.360,00
Proračun projekta (EFRR sredstva): EUR 12.288,00
Trajanje projekta: 1.05.2025. – 31.12.2025.
Projektni partneri: Hrvatski Crveni križ Gradsko društvo Crvenog križa Ludbreg, Rdeči križ Slovenije Območno združenje Ormož
U prekograničnom programskom području organizacije Rdeči križ Slovenije Območno združenje Ormož (RKS OZ ORMOŽ) u Podravskoj regiji u Sloveniji i Gradsko društvo Crvenog križa Ludbreg (GDCK Ludbreg) u Varaždinskoj županiji u Hrvatskoj uočavaju zajedničke probleme u radu s lokalnim stanovništvom. Dugotrajna pandemija bolest COVID-19 i mjere koje su morale biti poduzete zbog pandemije dodatno su intenzivirali postojeće probleme: slabu povezanost organizacija koje imaju slične ciljeve i rješavaju slične probleme, slabu povezanost stanovništva prekograničnog područja te socijalnu isključenost pojedinih marginaliziranih skupina lokalnog stanovništva. Organizacije propuštaju priliku za dragocjenu razmjenu dobrih praksi te za zajedničko rješavanje istih ili sličnih problema. Stanovništvo prekograničnog područja time gubi priliku za povezivanje i za daljnji razvoj suradnje. U prekograničnom području je time posebno pogođena i socijalno deprivirana skupina koja ima sljedeće karakteristike: dugotrajno nezaposleni i osobe s invaliditetom s nedostatkom financijskih sredstava. Nedostatak financijskih sredstava vodi u nemogućnost stjecanja novih znanja i sposobnosti, do manjka društvenih kontakata te konačno u društvenu izolaciju što često dovodi do mentalnih i fizičkih problema. Takva skupina postaje marginalizirana i uvučena u svojevrsni negativni uzročno- posljedični krug.
Cilj projekta je povezivanje partnerskih organizacija RKS OZ Ormož u Podravskoj regiji u Sloveniji i GDCK Ludbreg u Varaždinskoj županiji u Hrvatskoj kako bi uspostavili prekograničnu suradnju u rješavanju zajedničkih problema prekograničnog područja u okviru svog djelovanja, s ciljem povezivanja lokalnog stanovništva prekograničnog područja, prvenstveno marginaliziranih skupina. Očekuje se dugoročna povezanost partnerskih organizacija, uspostava trajnih zajedničkih aktivnosti te time bolja kohezija stanovništva prekograničnog područja.
Planirane aktivnosti i ishodi projekta su 6 radionica (tri tematske cjeline) provedenih na prekograničnom području. U Hrvatskoj će biti organizirane tri radionice: radionica kuhanja tradicionalne hrane, radionica tradicijskih obrta i radionica tradicijskog plesa. Na svakoj od tih radionica će sudjelovati po 20 osoba iz Slovenije. U Sloveniji će biti organizirane također tri radionice: radionica kuhanja tradicionalne hrane, radionica tradicijskih obrta i radionica tradicijskog plesa. Na svakoj od radionica u Sloveniji će sudjelovati po 20 osoba iz Hrvatske. Koristi od radionica će imati ukupno 120 pripadnika ciljne skupine: 60 iz Slovenije i 60 iz Hrvatske koje po svojim karakteristikama pripadaju marginaliziranoj skupini (dugotrajna nezaposlenost, invalidnost, socijalna isključenost). Radionice će pomoći razvoju njihovih vještina ali i uspostavi novih veza i prijateljstava unutar i izvan svoje lokalne zajednice. Aktivnosti planirane u projektu su i okrugli stolovi (2), jedan u Sloveniji i jedan u Hrvatskoj na kojima će iskustva, ideje i potrebe prekograničnog područja razmijeniti ciljne skupine projekta (i nevladine organizacije), projektni partneri i lokalne samouprave te će rezultati biti objavljeni u Biltenu prekograničnog područja. Koristi od projekta će imati i partnerske organizacije RKS OZ Ormož i GDCK Ludbreg koje ostvarivanjem ovih ishoda ispunjavanju i vlastite ciljeve rada te ostvaruju međusobne trajne oblike suradnje. Također, lokalne samouprave Podravske regije i Varaždinske županije u prekograničnom području u kojima se aktivnosti odvijaju direktno će se koristiti ovim ishodima jer se tako direktno osnažuju ranjive skupine lokalnog stanovništva na području kojim upravljaju, i uspostavljaju se dodatni društveni sadržaji na njihovom području. Ujedno ishodima se rješava i dio problema – socijalna izolacija njihovih marginaliziranih stanovnika. Čitavo prekogranično područje imat će korist od ovih ishoda jer su oni doprinos povezivanju i društvenoj koheziji te su primjer dobre prakse.
Ideja projektnog prijedloga jest postaviti osnove za trajnost i održivost projekta ostvarenog u suradnji s dionicima programskog područja. Upravljanje projektom sastojat će se od zajedničke provedbe, zajedničke koordinacije i zajedničkih korisnika. Radionice će se tijekom projekta održavati naizmjenično u Hrvatskoj i Sloveniji, kao i dva okrugla stola. Pri tome je suradnja potrebna zbog poboljšanja društvenog položaja marginaliziranih skupina te doprinosa izgradnji međusobnog povjerenja.
Inovacija koju projekt uvodi je definiranje pripadnika marginaliziranih skupina kao dio rješenja. Kroz aktivnosti na projektu imaju ulogu glavnih nosioca povezivanja prekograničnog područja: od socijalno depriviranih pojedinaca postaju nosioci bitne promjene koja je mnogo šira od njihove lokalne sredine. Drugim riječima, oni postaju rješenje, a ne problem, kako sami sebe većinom doživljavaju te ih tako doživljava i društvo. Oni time postaju predvodnici pozitivnih promjena, povezivanja i kohezije cijelog prekograničnog područja.
Projekt je sufinanciran iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Interreg programa Slovenija – Hrvatska.
Izvor: projektna prijava SIHR00339